Obrazy > Borders & Shunya

Řada maleb Borders &Shunya (Hranice a Prázdnota), znázorňuje bolest, která prochází srdcem lidí, žijících na hranicích politikou znepřátelených zemí, stejně jako mír a lásku, které jedině mohou utěšit tuto bolest z války a kteréjsou v neustálém neklidu nacházeny v takzvané prázdnotě, nazývající se Shunya. Papia osobně byla svědkem těchto emocí, během aktuálního uskutečnění svých cest do Arabských zemí, kde navštěvovala zákoutí měst a vesnic Turecka, Sýrie, severozápadní hranice Íráku, Afgánistán a Pákistán. Papia také vyobrazila na plátnech vlastní utrpení nad tím, kolik krve bylo prolito při rozdělení Indie s Pákistánem a při politickém dělení Bengálska roku 1905 a přála by si žít ve spojené Indii znovu, v budoucnu. Její obraz ‚Zraněná Matka' a ,Krvácející Indie' zobrazují hranice Indie, které jsou i po letech stále válkou poraněné a oslabené, přestože navenek se zdají perfektní. Krev na plátně prozrazuje Papii opravdovou bolest nad nábožensky-politickou situací, v jaké se její země nachází. Pokořování, rasismus a šikana, které se staly pravidlem při vstupu do Západních zemí s platným pasem i platným visa, jsou ponižující. Indie, byť jedna z nejrychleji rostoucích mocností na světě je stále podceňována za vstupními imigračními přepážkami. Papii malby touží vysvětlitsvým obdivovatelům utrpení z ponížení, jaká musí její rodná země neustále vnímat, zlehčeně, Papii vlastní krví.

Papia Ghoshal se zabývá filozofií ‚Shunya', praktikou, založenou na nejvyšším míru, která se zabývá různými aspekty Buddhistické tantry. V tantře, vesmír je definovaný jako věčná hra Šakti a Šivy. Papia, pocházející z Kalkaty, experimentuje s rozličnými formami Šakti nebo Kalí, nahé bohyně beze strachu. Papia pomalu přenesla své experimenty z Šakta tantry na Baishnav tantru (Višnuova tantra), poté na Radha tantru a nakonec studium Buddhistické tantry. Vijnana bhairava tantra, vyobrazená Papiou na plátně je meditací v prázdnotě. Papia užívá prázdnoty jako spirituálního prostoru, který nás při pozorování může vtáhnout do nejhlubší meditace či splynutí s naším opravdovým ,Já'.

Papia věnovala sérii prací Borders & Shunya jako symbol obdivu vzdaný stopadesátému výročí Swami Vivekanandy, jehož filozofie a náhled na svět zvenčí i zevnitř začal ovlivňovat Papiu již v dětství.